BilimBilin

is creating Science Videos

3

patrons

$5

per Video.

About

Arkadaşlar Selam!

Kanalımızın açılışını yaklaşık 1,5 sene önce gerçekleştirdim.
Kanalın ismi BilimBilin olsada - bana ilginç gelen konular üzerine olması hedefimdi - bu felsefe ve tarihte olabilir. Kanalımı Türkçe açma sebebim Türkiye'de bu tarz içeriklerin fazla olmamasından kaynaklı. Eğer birisi bu konular hakkında ilgili ise, ne yazık ki kaynaklar çok sınırlı.

Ben Petrol Mühendisliği bitirdim, ve bu konuların çoğu benim içinde yeni. Onun için araştırıp gerçekten anlamaya çalışıyorum sizlere aktarmadan önce. Yanlış ve ya hatalı bilgi vermek son isteyeceğim şey - bunun için abonelerimden biri beni düzelttiğinde gerçekten seviniyorum.

Türkiye'de ki Youtube Platformu daha gelişmekte, ve bir kaç seneye daha da gelişeceğini düşünüyorum. Açık konuşmak gerekirse, benim için para hiç bir zaman ön planda olmadı.
Ama bu teorileri anlamak, araştırmak, sizin için elimden geldiği kadar profesyonel bir biçimde hazırlamak - zamanımın iyi bir kısmını alabiliyor.

Ben kendim zaten bu konular ile meraklıyım, ama bana olağanüstü geldiğinden sizlerlede paylaşmak için elimden gelini yapıyorum - hobi olarak sürdürsemde kanalımı - bölüm bittiğinde diğer bölümün çalışmalarını başlatıyorum.

Patreon olayının mantığı seviyorum, destek olmak isteyen arkadaşlar ve kişiler bölüm başına $1dan başlayarak desteklemeleri için bir yol açıyor. Bu mentalite yurt dışında daha yaygın ve kabul görüyor. Mesela ben bölümlerime telif gelmesin diye baya hassas davranıyorum, ve bazı bölümlerimden bir gelir elde edemiyorum. Nerdwriter1 adlı kanal mesela telif alsada, Patreon'dan destek gördüğü için bu onu etkilemiyor.

Nerdwriter, MinutePhysics, SmarterEveryDay, CGP Grey ve bir çok diğer değerli youtuberlar bu platofrmu kullanıp bir geçim sağlayabiliyorlar. Düşündüğünüzde, bölüm başı $1 fazla bir kazanç olarak gözükmesede - destekleyenler artınca ciddi bir etkisi olabilir hala gelebiliyor. Amacım çok para kazanmak değil, ama hiç olmazsa minimal bir biçimde bir gelir elde edebilirsem rahatlayacağımı düşünüyorum. Yeni kurduğumuz aile şirketimiz var, onunlada yoğun olabiliyorum - ama burdan gelen geliri gerçekten tek başıma hak ettiğim bir gelir olacağından bende değeri farklı olacak. Şimdi Youtubedan aylık yaklaşık 50-100 TL arası bir para kazanmaktayım gösterilen ve izlenen reklamlar sayesinde. Sizde takdir edersiniz ki bu Istanbulda geçim sağlamak ve ya kanalımı ciddi bir anlamda geliştirmek için (yeşil ekran, mikrofon, ışıklandırma, v.s.) hiç bir anlamda yeterli değil.

Eğer imkanı olmayan arkadaşlar varsa, videolarımı hala izleyip, paylaşırsa - o yönde beni yine destekleyebilirler. desteklemek isteyen arkadaşlar varsa, bölüm başı $10 doları aşmayacak şekilde desteklemenizi rica ederim, daha fazlası benim üstümde gereksiz bir yük olabilir.

Planım vlog tarzında videolar hazırlayıp sadece Patreon üyeleri ile paylaşmak, ama bilimsel / bilgi içerikli konularının hepsini herkese açık tutmak yönünde. Bunu eğer yeterince destekleyen çıkarsa uygulamayı planlıyorum - benim hayatımda bu yönde beni destekleyenlere bende hayatımdan alıntılar paylaşmak isterim.

Hepinizi çok seviyorum, bu Patreon olayı tutsun tutmasın - hepiniz iyi ki varsınız :)

Ve son olarak okuduğunuz için teşekkürler..
Bir daha ki sefere kadar bilimle kalın..
Hoşçakalın ^^*********************Hello People!

I've been planning on opening a youtube channel based on science and other things that interest me (this could be philosophy, history, etc.)

I am half Turkish, and when I moved back to Turkey about 4 years ago - I realised that the youtube platform in Turkey lacks a lot of quality channels. Most of the platform is made of gamers and make-up artists. I haven't really found any decent channel on science. That is when I decided to make the channel Turkish, in order to provide the community here a way of learning science and other things - things you would have really hard time with if you don't know English even if you are interested, since the sources for these kind of materials is very limited in Turkish.

I will continue this as a hobby - since even if it does not meet any financial needs, definitely is making be a better and a more curious person I believe in the general sense.

If anyone wants to show some support, would mean a lot.
Thanks for the taking the time to read this, much appreciated!
How it works

Get started in 2 minutes

Choose a membership
Sign up
Add a payment method
Get benefits