Punctum

is creating independent cultural community
Select a membership level
Fan
$1
per month

1 - 14 $

Pomož nám udržet a posouvat naše aktivity. Vydávání kazet, pořádní koncertů, přednášky, radio a i jen udržování prostoru Puncta stojí spoustu času, energie i peněz. Děkujeme.

EN/
Help us keep the lights on! This monthly donation tier helps fund the costs of operating Punctum.  Thank you.


Supporter
$15
per month

15 - 29 $

Jako náš podporovatel dostaneš kus od každé kazety kterou vydáme na Punctum Tapes a nemusíš platit vstupné na naší domácí koncertní sérii Sonitus.

EN/
Should you wish to support your favourite club Punctum with a more generous sum, become a supporter. You  receive free entry to the Sonitus series events, and new cassettes released on Punctum Tapes.

Gourmet
$20
per month

 20 $

 

Naše kuchyně je možná ještě slavnější než naše dramaturgie... Jako gurmán budeš mít předplacené jídlo na každé akci v Punctu, kde bude navařeno (což je skoro vždy). Též tě pozveme na ochutnávku občasných sezonních specialit jako kimči, torši či kvašáky.


EN/

Our cuisine is perhaps even more famous than our performances... As a gourmet you will have a prepaid meal at every event at Punctum (we cook almost always). We will also invite you to taste occasional seasonal specialties such as kimchi, torchi or kvašáky.  


15

patrons

$110

per month

About Punctum

"Zpomal, otevři své smysly a věnuj se péči o sebe i ostaní."

Punctum je nezávislý pražský kolektiv, který se věnuje kultuře ve všech jejích významech. Především máme rádi hudbu, menšinovou hudbu nejrůznějších žánrů, hudbu naživo a zblízka, hudbu pro náročné publikum, které se nebojí vystoupit ze své komfortní zóny. Naším cílem v žižkovském ateliéru Punctum je vytvářet příležitosti pro otevřené setkávání s hudbou i jejími tvůrci. Propojujeme lidi napříč subkulturami a snažíme se vytvářet prostor ke spolupráci a komunikaci jak na lokální tak i mezinárodní úrovni.
Punctum není ovšem vyhrazeno pouze pro hudbu, jsme otevřeni i dalším kulturním a komunitním aktivitám, divadlu a performance, autorskému čtení, výtvarnému umění, nebo workshopům. Klademe velký důraz na propojování různých uměleckých disciplín. Pravidelně se u nás také koná cvičení jógy.

Naše aktivity ale nekončí pouze u provozování prostoru. Podporujeme a propagujeme místní hudební scénu provozováním internetového rádia Punctum jež hostuje desítky pořadů zaměřených na rozličné hudební komunity převážně z pražské scény. Pořady archivujeme a zpřístupňujeme, stejně jako koncerty které nahráváme na náš vimeo kanál. Vytvořili jsme též minilabel Punctum Tapes. Plně si uvědomuje svojí roli jako kulturní instituce a hlásíme se ke společenské i ekologické odpovědnosti


Děkujeme za podporu.
www.punctum.cz
Facebook
Instagram
Vimeo


"Slow down, open your senses, take good care of yourself and of others."

Above all we love music, music off the beaten path of all genres, live music, up close and personal, music for audiences seeking new and surprising experiences. At the Punctum studio in Žižkov, Prague we aim to create a space for encountering music and its creators. We strive to connect various musical subcultures, and provide a space for communication and collaboration. The studio boasts enveloping acoustics and a quality, in-house PA system worthy of our live performances. Unique experiences for musicians and audiences.

Alongside musical events, we at Punctum open our doors to a variety of other cultural and community events. Theatre performances, literature readings, visual arts exhibitions and workshops as well as regular yoga classes are all available in Punctum. Outside of our program, the space is available to rent for third party events.

Our activities extend beyond the space, into actively supporting the local music scene. Through our internet radio broadcast, Radio Punctum,which hosts more than a dozen regularly scheduled shows, we provide a platform for guest DJs representing various music communities based mostly in Prague. These shows are then archived and made available at our mixcloud account. We also record every concert in Punctum and then post them online on our vimeo account.

Through our activities we aim to give voice to music and arts, culture in our community.

Thank you for your support!

Goals
15 of 50 patrons
Party for patrons!
1 of 1

Recent posts by Punctum