Tüp bebek

is creating health

0

patrons

$0

per month

About Tüp bebek

Doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin doktor tarafından önerilen tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olma sürecinde eşlerin bir takım aşamalar bekler.
Doğal yollarda pek çok nedenden dolayı bebek sahibi olaman çiftler, gerekli muayeneleri sonrasında doktor tarafından önerilen Tüp Bebek yöntemiyle bebek sahibi olabiliyorlar. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek uzmanları, uygulanacak tedavi yönteminin kişiye göre oluşturularak birden fazla adım içerdiğini belirtiyorlar. Tüp bebek tedavisi süreci, bebek sahibi olmak isteyen anne adayının adet döngüsünü takip eden ay ile başlıyor. Uzmanlar, her çiftin kendine özgü bir durumu olmasından dolayı tüp bebek tedavisinin aşamalarının doktorun anne adayını muayene etmesinden sonra planlandığını belirtiliyorlar. Bu planlamadan sonra Tüp bebek tedavisi aşamaları şöyle gerçekleştiriliyor.
Tüp Bebek Tedavisi Ultrason Taraması
Tüp bebek sürecinde ilk ve en önemli adımlardan birisinin ultrason taramasıdır, bu taramanın hayati önem taşıdığını ifade ediyorlar. Söz konusu taramanın tedavi protokolünü belirlemenin önemli bir parçası olduğunu belirtiyorlar. Bu tarama ile yumurtalıkların görüntülenmesi, yumurtalık rezervinin değerlendirilmesi, rahim ve rahim astarının sağlıklı olup olmadığı değerlendiriliyor.
Yumurtlama Döngüsü Başlatma
Ultrason muayenesinin normal olması durumunda, yumurta gelişimini uyaracak ilaçların başlama günü belirlenir. tüp bebek döngüsünün ilerlemesi ve yumurtanın gelişimini uyarıcı ilaçların uygulanması sonrasında ortalama 8-10 gün içerisinde yumurtalar toplanma için hazır hale gelmektedir. Yumurta çatlatma iğnesi ihtiyaca ve duruma göre yapılır. Taze transfer yapılması durumunda ise, buna uygun çatlatma iğneleri kullanılmaktadır. Çatlatma iğnesinin yapılmasından yaklaşık 36 saat sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştirilmektedir. Tüp bebek tedavisi sürecinde 3-4 defa ultrason muayenesi yapılırken hormon değerlendirilmesi ise sadece gerekli görüldüğü durumlarda yapılmaktadır.
Üreme Hücresi ve Embriyonun Transferi
Yumurtaların toplanması sonrasında 2 -3 saat bekletilip işlemden geçirildikten sonra seçilen en sağlıklı erkekten alınan üreme hücreleri mikroenjeksiyon işlemi gerçekleştirilir. Anne adayın en erken transfer ortalama 2-5 gün içerisinde yapılmaktadır. Uzmanlar şartların uygun olması durumunda, yüksek başarı elde etmek için transfer işlemin 5. gün yapılmasının tercih edildiğini belirtmektedirler.

Recent posts by Tüp bebek